Przejdź do treści

Umorzenie zaległości podatkowej? A może chociaż rozłożenie na raty lub odroczenie płatności?

umorzenie zaległości podatkowej

W niniejszym wpisie chciałabym zwrócić Państwa uwagę na treść art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), z którego wynika możliwość ubiegania się o:

  • odroczenie terminu płatności podatku
  • rozłożenia zapłaty podatku na raty
  • umorzenie zaległości podatkowej

W dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa może to być jeden ze sposobów na ratowanie płynności finansowej firmy.

„Tarcza antykryzysowa”

Z każdej strony docierają do nas informacje o przyjętej w ostatnim czasie ustawie o tzw. Tarczy antykryzysowej. Znajdują się w niej m.in. regulacje pozwalające na zwolnienie mikro i małych przedsiębiorców z obowiązku uiszczania składek ZUS za marzec, kwiecień oraz maj 2020 r., warunki uzyskania świadczenia postojowego i wiele innych regulacji, które mają pomóc przedsiębiorcom przetrwać w czasie burzy. Zakres pomocy naszego Państwa w kontekście pomocy oferowanej przez rządy innych krajów europejskich pozostawia wiele do życzenia…

Zarówno na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Tarcza antykryzysowa – wsparcie z ZUS), jak i na wielu innych portalach znajdują się informacje o warunkach skorzystania ze wsparcia ZUS, dlatego powielanie tych wiadomości wydaje mi się zbędne.  W niniejszej poradzie chciałabym się skupić na regulacji, która nie została napisana w trybie ekspresowym w związku ze stanem wyjątkowym, w jakim się znaleźliśmy, lecz została przewidziana w ordynacji podatkowej dużo wcześniej. Z oczywistych względów najkorzystniejsza opcja to umorzenie zaległości podatkowej, dlatego temu zagadnieniu poświęcić chcę większą część niniejszego wpisu.

Podstawa prawna

Zgodnie z brzmieniem art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b (który mówi o ulgach na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Umorzenie

Umorzenie dotyczyć może wszystkich zobowiązań podatkowych, w tym np. VAT, PIT i CIT.

Uprawnionym do złożenia wniosku jest podatnik, płatnik, inkasent, spadkobierca podatnika lub płatnika, pełnomocnik.

Umorzenie może przybrać formę ulgi, która:

  • nie stanowi pomocy publicznej, co oznacza, że pomoc udzielona przez państwo nie zakłóca lub nie grozi zakłóceniem konkurencji oraz nie wpływa na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi UE (odnosi się przede wszystkim do przedsiębiorcy działającego na rynku lokalnym);
  • stanowi pomoc publiczną, czyli wpływa na zakłócenie wymiany handlowej, ale udzielona została np.: w celu naprawienia szkód po klęskach żywiołowych lub innych poważnych zdarzeniach, w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym i inne;
  • jest pomocą de minimis – nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ jej wysokość mieści się w limicie, który dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200 000 euro w ciągu 3 lat podatkowych.

Wniosek

Organ podatkowy umarza zaległość podatkową lub udziela jednej z dwóch pozostałych powyżej wskazanych ulg na wniosek podatnika. Zgodnie z art. 168 § 2 o.p. podanie powinno zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adres (miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności) lub adres do doręczeń w kraju, identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydentów – numer i serię paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny, o ile nie posiadają identyfikatora podatkowego, a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych.

Żądania mogą być formułowane alternatywnie, tzn. można wnosić np. o umorzenie zaległości podatkowej lub jej rozłożenie na raty albo o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności. Organ podatkowy w ramach uznania administracyjnego zadecyduje wówczas o wyborze jednej z wnioskowanych ulg.

Co do treści, poza wymienionymi powyżej elementami formalnymi, należy wskazać okoliczności, które zdaniem wnioskującego uzasadniają jego ważny interes lub interes publiczny. Przykładowo, ważnym interesem podatnika jest utrata możliwości zarobkowania  oraz związana z nią konieczność zachowania płynności finansowej i możliwości kontynuowania działalności gospodarczej. Natomiast przykładem interesu publicznego byłoby z pewnością utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie i brak konieczności pozbawienia pracowników źródła utrzymania.

Sprawę należy załatwić we właściwym urzędzie skarbowym. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu miesiąca, a w przypadkach bardziej skomplikowanych w ciągu dwóch miesięcy.

Wniosek nie podlega opłacie.

Podsumowanie

Niestety, nawet wobec istnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego organ podatkowy może, ale nie musi zaniechać poboru podatku. Mimo to, uważam, że w dobie kryzysu gospodarczego, w którym się wszyscy znaleźliśmy, warto spróbować. Urząd skarbowy rozpatruje każdą sprawę indywidualnie, dlatego wszystko zależy od przedstawionych we wniosku okoliczności i sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Jeśli ktoś z Państwa zdecyduje się na złożenie wniosku o umorzenie zaległości podatkowej, rozłożenie jej na raty lub odroczenie płatności chętnie pomogę w jego przygotowaniu. Warto, aby tego rodzaju pismo zostało odpowiednio sporządzone zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym, a treść uzasadnienia wniosku przekonała organ podatkowy o jego zasadności. Zapraszam i życzę powodzenia, mimo aktualnych trudności.

P.S. Przygotowałam również gotowy do wypełnienia wzór wniosku, zainteresowanych proszę o kontakt: adwokat@smugowska-kocerka.pl.